10 на сто от производството на напитката отива зад граница
Родни производители на боза успяха да пробият в чужбина. В момента доставяме традиционната напитка на едро в Испания, Великобритания и Кипър, съобщиха за „Новинар” от дружество в Пещера. Според управителите въпреки интереса към бозата зад граница, по-голямата част от производството отива за вътрешния пазар. 10 на сто от българската боза е за експорт, уточниха производители.
По думите им продажбите на напитката през последните години са намалели, а бозата е останала на дъното на класацията на най-предпочитаните безалкохолни. Въпреки това във всеки по-голям град у нас има поне по един производител на боза, допълниха от бранша.
Междувременно анализатори на пазара на напитки у нас прогнозираха, че се очаква спад на покупката и консумацията на безалкохолни заради дъждовното лято.
През миналата година е отчетен ръст от 0,7 на сто при потреблението, обясниха от асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България. През 2013 г. сме изпили 1547,5 млн. литра, което е с близо 11 млн. литра повече от предходната година. На глава от населението консумацията на безалкохолни напитки е нараснала от 208 литра през 2012 г. на близо 214 литра през 2013 г. или с 2,88 на сто.
Потреблението е по-високо в групите бутилирани води, газирани напитки и студен чай. С отрицателен ръст е било потреблението на напитки от групите сокове и нектари, негазирани напитки, енергийни напитки. И през 2013 г. делът на бутилираните води е най-висок от всички безалкохолни напитки на пазара – 42,7 на сто. Отчетеният ръст спрямо предходната година е 1,6%.
Потреблението в следващата по обеми най-голяма категория – газирани напитки, е нараснало с близо 9 млн. литра, което е с 1,4% повече от предходната 2012 г. Пазарът на “студен чай” има положителен баланс с ръст от 1,8 на сто. Категорията продължава да се радва на популярност, като през 2013 г. е отчетено нараснало потребление с 0,6 млн. литра. /Източник: Новинар